Polska osiąga drugie miejsce w rankingu Open Data Maturity 2023 | Przemyśl Portal Otwartych Danych

09-01-2024

Polska osiąga drugie miejsce w rankingu Open Data Maturity 2023

W najnowszym rankingu Open Data Maturity 2023, Polska zasługuje na uznanie, awansując na drugie miejsce, z trzeciego miejsca w roku poprzednim. Najbardziej dojrzałe kraje UE-27 pod względem danych to Francja (98,2%), Polska (97,9%) i Estonia (96,2%).

Co to jest raport Open Data Maturity?

Raport Open Data Maturity to coroczne badanie, które opisuje dojrzałość europejskiego podejścia do otwartych danych. Dokumentuje postępy 35 krajów europejskich w zakresie udostępniania i ponownego wykorzystywania danych. Ponadto identyfikuje obszary, które wymagają poprawy, a także prezentuje najlepsze europejskie praktyki i zalecenia dotyczące dalszego rozwoju.

Jakie są nasze wyniki?

W trzech badanych obszarach dotyczących polityki otwartości, wpływu otwartych danych i portalu zajęliśmy pierwsze miejsce. W porównaniu do ubiegłego roku poprawiliśmy naszą punktację w wymiarach dotyczących polityki, wpływu otwartych danych oraz jakości danych.

Nasza polityka otwartych danych, która stanowi kompletny ekosystem integrujący szereg uzupełniających się elementów strategicznych, prawnych i technicznych, została doceniona. Zwrócono także uwagę na synergię pomiędzy administracją rządową i samorządową. Samorządy mogą prowadzić niezależną politykę otwartości, ale są zachęcane do publikowania swoich zasobów w naszym centralnym portalu dane.gov.pl.

Zachęcamy do zapoznania się z pełną wersją raportu oraz szczegółową punktacją, jaką uzyskała Polska. Nasze osiągnięcia w zakresie otwartych danych to dowód na nasze zaangażowanie w tworzenie transparentnej i otwartej przyszłości dla wszystkich.

Sprawdźcie pełną wersję raportu oraz szczegółową punktację, jaką uzyskała Polska

Polska osiąga drugie miejsce w rankingu Open Data Maturity 2023

Polecane

Polska osiąga drugie miejsce w rankingu Open Data Maturity 2023

W najnowszym rankingu Open Data Maturity 2023, Polska zasługuje na uznanie, awansując na drugie miejsce, z trzeciego miejsca w roku poprzednim. Najbardziej dojrzałe kraje UE-27 pod względem danych to Francja (98,2%),… czytaj więcejo Polska osiąga drugie miejsce w rankingu Open Data Maturity 2023

Otwarte dane wspierają rozwój inteligentnych miast

Współczesne wyzwania związane z urbanizacją, postępem technologicznym i rosnącymi potrzebami społecznymi skłaniają miasta do inwestycji w inteligentne rozwiązania, tworząc tzw. smart cities. Osiągane dzięki nim korzyści… czytaj więcejo Otwarte dane wspierają rozwój inteligentnych miast

Network of City Data Analysts

On June 20, 2023, during the official inauguration of the City Data Forum, the City Data Analysts (ADM) portal was officially launched. This new initiative, integrated by the Institute for the Development of Cities and… czytaj więcejo Network of City Data Analysts