IRMiR - Pomaga Samorządom Poprawić Zarządzanie Danymi Miejskimi | Przemyśl Portal Otwartych Danych

01-09-2023

IRMiR - Pomaga Samorządom Poprawić Zarządzanie Danymi Miejskimi

Nowy Program Badawczo-Doradczy Integrator Danych Miejskich Pomaga Samorządom Poprawić Zarządzanie Danymi Miejskimi. Integrator Danych Miejskich Instytut Rozwoju Miast i Regionów, czyli IDM, to innowacyjny program badawczo-doradczy, który po raz pierwszy w Polsce poświęcony jest danym miejskim i ich skutecznemu wykorzystaniu w samorządach. Ta ambitna inicjatywa narodziła się w Instytucie Rozwoju Miast i Regionów, który od lat zajmuje się ekspertyzami i opracowaniami z obszaru miejskich danych, napotykając na problem niskiej jakości informacji dostarczanych przez samorządy.

Badania prowadzone przez lata potwierdziły, że problem ten występuje powszechnie, niezależnie od wielkości miasta. Błędnie gromadzone i nieintegrowane dane sprawiają, że zarządzanie miastem na podstawie wyników analiz staje się wyzwaniem.

Współpraca z samorządami wyraźnie ukazała, że główne problemy związane z danymi miejskimi (i cyfryzacją ogólnie) to izolacja urzędów, brak wystarczających kompetencji cyfrowych oraz niekiedy opór przed wprowadzeniem zmian czy brak zewnętrznego wsparcia.

IDM wykorzystuje swoją wiedzę i doświadczenie, pomagając samorządom pokonać te przeszkody. Program IDM składa się z kilku kluczowych komponentów:

  1. Działalność B+R: Wspiera badania i rozwija nowatorskie rozwiązania w obszarze danych miejskich.

  2. Audyt i doradztwo: Pomaga samorządom ocenić jakość i skuteczność zarządzania danymi oraz proponuje usprawnienia w obszarze otwartych danych.

  3. Szkolenia: Kształcenie pracowników samorządowych w zakresie zarządzania danymi i nowoczesnych technologii.

  4. Standaryzacja danych miejskich i poprawa ich jakości: Zapewnia spójność i jakość danych, co ułatwia analizy i podejmowanie decyzji.

  5. System IDM – lepsze podejmowanie decyzji w oparciu o zintegrowane dane: Tworzenie narzędzi umożliwiających skuteczniejsze zarządzanie danymi i podejmowanie mądrych decyzji.

Program IDM jest szczególnie skierowany do mniejszych i średnich miast, które często borykają się z ograniczonymi zasobami ludzkimi i finansowymi, nie pozwalającymi na rozwijanie własnych rozwiązań informatycznych i procedur zarządzania danymi.

IDM krok po kroku przeprowadza samorządy na ścieżce cyfrowej transformacji, rozpoczynając od optymalizacji zarządzania danymi. To kolejny krok w kierunku bardziej efektywnego i nowoczesnego zarządzania miastami w Polsce.

 

IRMiR - Pomaga Samorządom Poprawić Zarządzanie Danymi Miejskimi

Polecane

Polska osiąga drugie miejsce w rankingu Open Data Maturity 2023

W najnowszym rankingu Open Data Maturity 2023, Polska zasługuje na uznanie, awansując na drugie miejsce, z trzeciego miejsca w roku poprzednim. Najbardziej dojrzałe kraje UE-27 pod względem danych to Francja (98,2%),… czytaj więcejo Polska osiąga drugie miejsce w rankingu Open Data Maturity 2023

Otwarte dane wspierają rozwój inteligentnych miast

Współczesne wyzwania związane z urbanizacją, postępem technologicznym i rosnącymi potrzebami społecznymi skłaniają miasta do inwestycji w inteligentne rozwiązania, tworząc tzw. smart cities. Osiągane dzięki nim korzyści… czytaj więcejo Otwarte dane wspierają rozwój inteligentnych miast

Network of City Data Analysts

On June 20, 2023, during the official inauguration of the City Data Forum, the City Data Analysts (ADM) portal was officially launched. This new initiative, integrated by the Institute for the Development of Cities and… czytaj więcejo Network of City Data Analysts